I filmen FLAGGAN, som har biopremiär idag, följer vi Ville (Noel Flike) och Tobias (Arvid Swedrup), två unga Sverigedemokrater som under valnatten 2010 får i uppdrag att hänga upp en svensk flagga på Rinkeby torg. Det går snett och förvandlas snabbt till en händelserik natt med komiska möten.

Jag träffar Noel, Arvid och Laura Majid som spelar vänsteraktivisten Kaja.

Hur ser tiden inför premiären den 28 augusti ut för er?

Noel: Det är väldigt lugnt, det är bara idag (pressdag) vi behövt göra någonting typ. Annars renoverar jag hemma haha.  

Laura: Jag har preppat outfit inför premiären, det har varit mitt fokus. 

Arvid: Jag har varit lite pirrig och också försökt tänka på outfit men det har inte gått så bra.

Du får fråga Laura om hjälp?

Arvid: Ja, kom hem till mig och gå igenom min garderob!! 

Både Laura och Arvid har skådespelat en hel del men tycker att denna premiär känns som den största hittills. För Noel Flike är det skådespelardebut. 

Du spelar så bra, hur har du jobbat med karaktären? 

Inte överdrivet mycket om jag ska vara helt ärlig. Jag kände ganska snabbt att den här typen av snubbe har jag träffat mycket, jag känner typ den här snubben. Så jag tänkte på hur den här personen hade betett sig och körde på det. Och sen så har det varit lätt att spela mot Laura och Arvid för de är så duktiga. Så det har bara växt fram under resans gång. 

Hur tror du att de kom att tänka på dig för rollen?

Bananskal? Haha, nej men jag vet faktiskt inte. De kanske tyckte jag såg ut som en sverigedemokrat haha. Nej men de kanske bara var så att de hade testat flera andra för rollen som inte klickade och behövde hitta någon. Så gjorde jag en casting med Arvid och Laura och fick den. 

Vad var era första tankar, Arvid och Noel, när ni fick förfrågan om att prova för de här rollerna som unga Sverigedemokrater? 

Arvid: Förutom att jag blev väldigt glad, så älskade jag idén när jag läste pitchen och gjorde mitt selftape för 1,5 år sen. Jag kände mig bara väldigt taggad på att vara en del av en spårad och jätterolig komedi som jag inte sett så ofta i Sverige. Det kändes speciellt och kul.

Noel: Jag tänkte tack så mycket Arvid, som drog det stora lasset på castingen haha! Och en film med Micke Lindgren är det klart att man är game på. Jag var bara skitglad. 

Laura, vad hade du för känslor kring din roll? Kunde du relatera till henne?

Det var en utmaning ärligt talat. Jag sa till Micke i början att han kanske borde välja nån annan. Att axla den tuffa tjejen, hon är så cool på många sätt, kändes som en stor utmaning. Men efter lite research kändes det mer naturligt. 

Vilken typ av research gjorde du?

Mycket kring spoken word. Jag skriver lite dikter själv och så, men inte poetry slam, det är verkligen en annan konstform. Sen hängde jag mycket med tjejer från Rinkeby och Husby, för att komma in i jargongen. Jag har växt upp i söderort, så jag kände att “I owed it to them”, att komma in i det bra liksom. 

Arvid: Laura har sagt flera gånger idag att hon inte är tuff, men det är bullshit. 

Noel: Ja, du spammar verkligen det där, du är tuff!

Laura: Thanks guys. 

Man fastnar i myter om sig själv, du får sluta säga det nu. 

Laura: Mamma sa det till mig igår, säg inte så om dig själv i alla intervjuer. Och så gjorde jag det direkt i Nyhetsmorgon…

“Man kände sig lite dum och trångsynt”

Michael Lindgren har varit mån om den lokala förankringen i Rinkeby. De spelade in, hade kontor och höll castings på plats.

Vad har ni lärt er om och av Rinkeby under inspelningen?

Laura: Folk är så välkomnande, det var så varmt och så fint, så många människor som har backat oss och filmen. Och Micke har verkligen gjort sina tuggtimmar.

Noel: Ja, det har varit skitkul. Jag har inte varit jättemycket i Rinkeby och det enda man vet om Rinkeby, förutom några enstaka kompisar från området, är det som folk skriver om i media. Jag vet inte, man kände sig lite dum och trångsynt. Så jag var väldigt glad över att ha fått spendera så mycket tid där. Det är ett ställe som vilket annat ställe som helst. Vi hade det skitnice!

Arvid: Jag har sagt det varje gång, men jättegod mat! Det var verkligen kul att jobba väldigt intensivt där under en kort period och att verkligen få se hela Rinkeby! Vi fick en tour. 

Laura: Ja, vi promenerade mycket ihop, nice att komma in i det för man ska ju också känna att jag bor här med min karaktär, så man vill vara varm i kläderna. 

Under filmen hamnar huvudrollerna på massa sidequests. De röker gräs på “Kulturnatt mot rasism”, konspirerar hemma hos finska bikers och bråkar med Z.E på hans kampsportsklubb. Många kända ansikten poppar upp, Markoolio, Megic Mike, Ahmed Berhan, Henrik Dorsin, jag skymtar också Martin Mutumba bolla på fotbollsplan. 

Vilken scen tycker ni blev roligast?

Noel: Jag tyckte att det fanns nåt kul i nästan alla scener. Det var kul att spela in en av slutscenerna när Tobba blev lack i centrum. Det var kul för mig att se att “Oh shit Arvid kan koppla på det ba sådär, Arvid är helt sjuk”. Hur ska jag spela mot detta och göra det här rättvisa? Katarsis att jag under hela inspelningen har varit så mobbig mot honom och sen får det tillbaka. Det var nice. 

Arvid: Ja, torgscenerna var kul för alla var där. 

Ahh, ni fick massa publik?

Noel: Ja, det var många som stod och kolla och vi fick ta om ibland när folk kollade in i kameran och så haha. 

Arvid: Men scenerna i Rinkebyhuset var kul också, det var många karaktärer som sammanstrålade där och man fick hänga med alla.

Laura: Och statisterna! På “kulturnatten” var de så engagerade och gav så mycket energi. Jag minns att jag var hur nervös som helst inför att stå på den där scenen med publik och leverera (spoken word), men de gav så mycket energi, det var jättefint.

 “Kanske inte att den bidrar så mycket till debatten…”

Filmen kommer ut nu så här lagom till valet i september, vad hoppas ni att den kan bidra med?

Arvid: Kanske inte att den bidrar så mycket till debatten…

Noel: Jag hoppas att den bidrar med att folk går och ser en rolig och varm film. Jag tycker inte att det är en film som säger åt en att “såhär ska man tänka” eller “så här ska man inte tänka”. Det är väldigt subjektivt. Jag hoppas alla går därifrån och tänker fan vilken rolig film, utöver det får man tycka och tänka vad man vill. Utom att den är tråkig, det hade varit det värsta!

Laura: Jag tror att den kan visa hur mycket möten kan ge människor och individer. Att våga möta varandra oavsett vart man kommer ifrån, har för förutsättningar eller bakgrund. Det är i mötena det blir intressant, då är vi mänskliga. 

Sist men inte minst, vad kommer ni rösta på i september?

Tystnad. 

Laura: Hallå vi är i Sverige, det kan man ju inte svara på!

Skratt.

Jag brukar inte göra så mycket intervjuer så jag frågade min redaktör innan, vad intervjukodex är egentligen, om jag fick fråga det.

Skratt.

Tystnad.

Noel: Jag vet faktiskt inte

Arvid: Jag är mitt i valkompasserna.

Skribent: Matilda-Abibatu Engström