Maxida Märak har under många år visat upp sin samiska bakgrund med stolthet. Nu tar hon det steget längre när hon avslöjar att nästa projekt är ett visalbum. Visor är en musikform som följt henne sedan barnsben och på nya projektet ska hon ge liv åt klassiska visor. Första singeln heter ”Ska nya röster sjunga”. I ett pressmeddelande berättar hon:
– Om det finns något som är tidlöst så är kampsånger. De har alltid funnits i tid av oro – och trots att det är länge sedan den här skrevs, så känns den lika aktuell nu som då. För att orka kämpa för frihet krävs hopp om nya röster, så att man reser sig än en gång och fortsätter kampen.
Maxida experimenterar och flyter mellan olika genrer när visorna vävs ihop med tunga hiphop-beats. Även den klassiska sametraditionen jojk smyger sig in mellan raderna. På så sätt förenas det traditionella med det moderna.
– Visan är berättande, och berättandet är en del av mig. De här låtarna bär historier om ett folk, en längtan, en dröm, säger Maxida Märak.
Lyssna på första singeln här:
Foto: Daniel Stigefelt