På torsdagen presenterades de nominerade till Guldbaggegalan 2021, där Sveriges Oscarsbidrag ”Charter” fått hela sju nomineringar i kategorier såsom “^rets Film” med flera. Tomas Alfredsons film ”Se upp för Jönssonligan”, som har premiär på juldagen på streamingtjänsten C more, har fått hela sex nomineringar.

Nathan Grossmans uppmärksammade dokumentärfilm om Greta Thunberg, kort och gott betitlad “Greta”, har fått två nomineringar för “Årets Film” och “Årets Dokumentär”. Se samtliga nomineringar nedan!

Bästa film:

Charter – producent: Lars G Lindström, Eva Åkergren

Greta – producent: Cecilia Nessen, Fredrik Heinig

Orca – producent: Sofie Palage

Scheme birds – producent: Mario Adamson, Ruth Reid

Spring Uje spring – producent: Anna-Klara Carlsten, Tomas Michaelsson

Bästa kvinnliga huvudroll:

Ane Dahl Torp – Charter

Irma von Platen – Inland

Josefine Nelden – Psykos i Stockholm

Josefine Stofkoper – Psykos i Stockholm

Bästa manliga huvudroll:

Uje Brandelius – Spring Uje spring

Adel Darwish – Ghabe

Rolf Lassgård – Min pappa Marianne

Johan Rehborg – Orca

Bästa manus:

Orca – Josephine Bornebusch, Gunnar A.K. Järvstad

Spring Uje spring – Uje Brandelius

Psykos i Stockholm – Maria Bäck

Charter – Amanda Kernell

Bästa regi:

Psykos i Stockholm – Maria Bäck

Greta – Nathan Grossman

Charter – Amanda Kernell

Spring Uje spring – Henrik Schyffert

Bästa dokumentärfilm:

Greta – regi: Nathan Grossman

Idomeni – regi: David Aronowitsch

Scheme birds – regi: Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Bästa visuella effekter:

Se upp för Jönssonligan – Chimney VFX

Andra sidan – Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman, Per Nyman

Breaking surface – Jelmen Palsterman, Tony Kock

Bästa scenografi:

Charter – Sabine Hviid

Se upp för Jönssonligan – Linda Janson

Nelly Rapp – Monsteragent – Christian Olander

Bästa originalmusik:

Psykos i Stockholm – Lars Greve

Nelly Rapp – Monsteragent – Uno Helmersson

Only the devil lives without hope – Ola Kvernberg

Bästa mask/smink:

Nelly Rapp – Monsteragent – Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr, Love Larson

Se upp för Jönssonligan – Sara Klänge

Andra sidan – Daniela Krestelica

Bästa ljud/ljuddesign:

The average color of the universe – Jens Johansson

Se upp för Jönssonligan – Fredrik Jonsäter

Andra sidan – Fredrik Lantz

Bästa kostym:

Nelly Rapp – Monsteragent – Kicki Ilander

Andra sidan – Daniela Krestelica

Se upp för Jönssonligan – Cilla Rörby

Bästa klippning:

Breaking surface – Fredrik Morheden

Spring Uje spring – Adi Omanovic

Orca – Sarah Patient Nicastro

Bästa foto:

Samtidigt på jorden – Mathias Døcker, Jonathan Elsborg

Charter – Sophia Olsson

Spring Uje spring – Frida Wendel

Bästa kvinnliga biroll:

Lena Endre – Min pappa Marianne

Marie Göranzon – Se upp för Jönssonligan

Eva Melander – Inland

Marianne Mörck – Nelly Rapp – Monsteragent

Bästa manliga biroll:

Ahmad Fadel – Ghabe

Sverrir Gudnason – Charter

Erik Johansson – Orca

Ville Virtanen – Den längsta dagen

Bästa kortfilm:

Du gamla, du fria – regi: Dawid Ullgren

Index – regi: Nicolas Kolovos

A legacy of horses – regi: Annika Karlsson och Jessica Karlsson

Bästa utländska film:

Baby teeth – regi: Shannon Murphy

Till min dotter – regi: Waad Al-Kateab och Edward Watts

Mank – Regi: David Fincher

65ba07add7a32f7b0a037f23