62429f791c0bfc1aba6ef852
Här är vinnarna på Guldbaggegalan 2022



 

 

Under måndagskvällen gick Guldbaggegalan 2022 av stapeln, där bland andra Evin Ahmad, Alexander Abdallah och Dragomir Mrsic agerade prisutdelare. Galan leddes av Gina Dirawi, medan akter som Mapei och Kristin Amparo uppträdde live.

 

Kvällens stora vinnare blev filmen “Clara Sola” som bland annat tog hem pris för Bästa film och Bästa regi.

 

Se alla vinnare nedan!

 

 

Bästa film
”Clara Sola”
Producent: Nima Yousefi
”Pleasure”
Producenter: Erik Hemmendorff, Eliza Jones och Markus Waltå
”Tigrar”
Producent: Piodor Gustafsson
”Utvandrarna”
Producent: Fredrik Wikström Nicastro
”Världens vackraste pojke”
Producent: Stina Gardell
Vinnare: ”Clara Sola”

 

Bästa regi
Nathalie Álvarez Mesén, för ”Clara Sola”
Gorki Glaser-Müller, för ”Children of the Enemy”
Ronnie Sandahl, för ”Tigrar”
Ninja Thyberg, för ”Pleasure”
Vinnare: Nathalie Álvarez Mesén, för ”Clara Sola”

 

Bästa internationella film
”The Father”
Regi: Florian Zeller
”Flykt”
Regi: Jonas Poher Rasmussen
”Nomadland”
Regi: Chloé Zhao
Vinnare: ”Flykt”

 

Bästa kvinnliga huvudroll
Lisa Carlehed, för rollen som Kristina i ”Utvandrarna”
Wendy Chinchilla Araya, för rollen som Clara i ”Clara Sola”
Sofia Kappel, för rollen som Bella i ”Pleasure”
Cecilia Milocco, för rollen som Molly i ”Knackningar”
Vinnare: Sofia Kappel, för rollen som Bella i ”Pleasure”

 

Bästa manliga huvudroll
Mustapha Aarab, för rollen som John-John i ”Vinterviken”
Erik Enge, för rollen som Martin Bengtsson i ”Tigrar”
Jonas Karlsson, för rollen som Tyko Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Gustaf Skarsgård, för rollen som Karl-Oskar i ”Utvandrarna”
Vinnare: Jonas Karlsson, för rollen som Tyko Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

 

Årets hedersguldbagge
Vinnare: Regissören och manusförfattaren Suzanne Osten

 

Bästa kvinnliga biroll
Sofia Helin, för rollen som Judit i ”Utvandrarna”
Liv Mjönes, för rollen som Karin i ”Tigrar”
Carla Sehn, för rollen som Beata i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Jennie Silfverhjelm, för rollen som Marianne Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Vinnare: Jennie Silfverhjelm, för rollen som Marianne Jonsson i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

 

Bästa manliga biroll
Filip Berg, för rollen som Ruben i ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Daniel Castañeda Rincón, för rollen som Santiago i ”Clara Sola”
Magnus Krepper, för rollen som Frank i ”Vinterviken”
Jonay Pineda Skallak, för rollen som Sluggo i ”Vinterviken”
Vinnare: Jonay Pineda Skallak, för rollen som Sluggo i ”Vinterviken”

 

Bästa manus
Nathalie Álvarez Mesén och Maria Camila Arias, för ”Clara Sola”
Manuel Concha, för ”Suedi”
Hogir Hirori, för ”Sabaya”
Jan Vierth, för ”Apstjärnan”
Vinnare: Nathalie Álvarez Mesén och Maria Camila Arias, för ”Clara Sola”

 

Bästa kortfilm
”Bad Lesbian”
Regi: Simone Norberg
”Du är alltid 20”
Regi: Christer Wahlberg
”Man med duvor”
Regi: Lina Maria Mannheimer
Vinnare: ”Man med duvor”

 

Bästa dokumentärfilm
”Children of the Enemy”
Regi: Gorki Glaser-Müller
”Lena”
Regi: Isabel Andersson
”Sabaya”
Regi: Hogir Hirori
”Världens vackraste pojke”
Regi: Kristina Lindström och Kristian Petri
Vinnare: ”Sabaya”

 

Bästa foto
Ellinor Hallin, för ”Kören – en film om Tensta Gospel Choir”
Marek Septimus Wieser, för ”Tigrar”
Sophie Winqvist Loggins, för ”Clara Sola”
Vinnare: Sophie Winqvist Loggins, för ”Clara Sola”

 

Bästa visuella effekter
Alex Hansson och Torbjörn Olsson, för ”Utvandrarna”
Martin Malmqvist, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Ronald Grauer, för ”Clara Sola”
Vinnare: Alex Hansson och Torbjörn Olsson, för ”Utvandrarna”

 

Bästa produktionsdesign
Elle Furudahl, för ”Knackningar”
Michael Higgins, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Paula Loos, ”för Pleasure”
Vinnare: Michael Higgins, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”

 

Bästa originalmusik
Anna von Hausswolff och Filip Leyman, för ”Världens vackraste pojke”
Lisa Nordström, för ”Children of the Enemy”
Johan Söderqvist, för ”Utvandrarna”
Vinnare: Lisa Nordström, för ”Children of the Enemy”

 

Bästa maskdesign
Eros Codinas och Love Larson, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Therese Sandersson, för ”Red Dot”
Erica Spetzig, för ”Pleasure”
Vinnare: Erica Spetzig, för ”Pleasure”

 

Bästa ljuddesign
Brian Dyrby och Kristoffer Salting, för ”Världens vackraste pojke”
Thomas Jæger, för ”Knackningar”
Erick Vargas Williams, Valène Leroy, Charles De Ville och Aline Gavroy, för ”Clara Sola”
Vinnare: Erick Vargas Williams, Valène Leroy, Charles De Ville och Aline Gavroy, för ”Clara Sola”

 

Bästa kostymdesign
Louize Nissen, för ”Utvandrarna”
Ingrid Sjögren, för ”Sagan om Karl-Bertil Jonssons julafton”
Amanda Wing Yee, för ”Pleasure”
Vinnare: Amanda Wing Yee, för ”Pleasure”

 

Bästa klippning
Marie-Hélène Dozo, för ”Clara Sola”
Amalie Westerlin Tjellesen och Olivia Neergaard-Holm, för ”Pleasure”
Hanna Lejonqvist och Dino Jonsäter, för ”Världens vackraste pojke”
Vinnare: Hanna Lejonqvist och Dino Jonsäter, för ”Världens vackraste pojke”

 

Gullspiran
Priset tilldelas en person som gjort enastående insatser inom svensk barnfilm.
Vinnare: Johan Hagelbäck

 

 



Publicerat:
Redaktionen



NULL