5f2d30fa05d9010e180815f2
Se alla nominerade artister till Grammis 2020


Jelassi, Snoh Aalegra, Einár, Parham och Henok Achido nominerade i flera kategorier.

 

 

I dag presenteras de nominerade artisterna till Grammis 2020. Galan hålls den 6:e februari 2020 på Annexet i Stockholm.

 

 

Årets hiphop

Dree Low – Flawless

Einár – Första Klass

Ozzy – SEXAN

Parham – Vårt paradis

Z.E – MER ÄN RAP

 

 

Årets album

Henok Achido – Bror Utan Sol (Bland Rök och Stearin)

Molly Sandén – Det bästa kanske inte hänt än

Sarah Klang – Creamy Blue

Snoh Aalegra – – Ugh, those feels again

Tove Lo – Sunshine Kitty

 

 

Årets artist

Einár

Mabel

Molly Sandén

Snoh Aalegra

Veronica Maggio

 

 


Årets textförfattare

Henok Meharena – Bror Utan Sol (Bland Rök och Stearin)

Håkan Hellström – Illusioner

Ibrahima Erik Lundin Banda – Zebrapojken

Molly Sandén – Det bästa kanske inte hänt än

Parham Pazooki – Vårt paradis

 

 

Årets låt*

Avicii – SOS (feat. Aloe Blacc)

Einár – Katten i trakten

Mares – Sunnanvind

Molly Sandén – Rosa himmel

Veronica Maggio – Tillfälligheter

 

*Nominerade i kategorin Årets låt bedömts i samarbete med Spotify. Enigt en modell från Spotify baserad på tre parametrar – strömningar, engagemang och tid – som alla påverkas av hur lyssnarna lyssnat på respektive låt. Strömningar mäts i antal, både programmerade och organiska, tid i hur lyssnandet sett ut över en specifik period samt engagemang i vilken grad som lyssnarna engagerat sig i låten genom att exempelvis spara ned den i egna spellistor.

 

 

Årets musikvideo

Joanna Nordahl – Four Tet – Teenage Birdsong

Olle Knutson – Jelassi – Keff båt

Filip Nilsson – Justice – Heavy Metal

Vedran Rupic – Salvatore Ganacci – Horse

Daniel Wirtberg – Zebra Katz – Lousy / In In In

 

 


Årets nykomling

Einár – Första Klass / NUMMER 1

Guleed – 50 Grader i februari

Jacob Mühlrad – TIME

Jelassi – Port 43

Victor Leksell – Klär av dig, Allt för mig

 

 

Årets pop

Benjamin Ingrosso – Identification

Mabel – High Expectations

Mapei – Sensory Overload

Molly Sandén – Det bästa kanske inte hänt än

Tove Lo – Sunshine Kitty

 

 

Årets producent

Ilya Salmanzadeh

Jenny Wilson & Johannes Berglund

NISJ

Rami “Straynane” Hassen

Tim Bergling, Salem Al Fakir, Vincent Pontare, Albin Nedler, Kristoffer Fogelmark, Carl Falk, Lucas Von Bahder, Marcus Thunberg Wessel

 

 

Årets rock

Hurula – Klass

Mando Diao – BANG

Millencolin – SOS

ShitKid – [DETENTION]

Takida – Sju

 

 

Årets jazz

Isabella Lundgren – Out Of The Bell Jar – A Tribute To Bob Dylan

Martin Hederos – Era spår

Oddjob – Kong

Per Texas Johansson – Stråk på himlen och stora hus

Tonbruket – Masters of Fog

 

 


Årets klassiska

Broman/Crawford-Phillips/Musica Vitae – Fanny & Felix Mendelssohn: Double Concerto & String Quartet

Dan Laurin och Höör Barock – Golovinmusiken / The Golovin Music

Malin Byström / Helsingborg Symphony Orchestra /Stefan Solyom – Orchestral Songs

Peter Mattei & Lars David Nilsson – Schubert: Winterreise, Op.89, D.911

Stenhammar Quartet – Debussy – Teilleferre – Ravel

 

 

Årets kompositör

Amanda Bergman, Gustav Ejstes, Nils Törnqvist, Pontus Winnberg, Petter Winnberg

Ilya Salmanzadeh

Linnea Södahl

Maria Jane Smith och Victor Thell

Tim Bergling, Salem Al Fakir, Vincent Pontare, Albin Nedler, Kristoffer Fogelmark, Isak Alvérus, Carl Falk, Joakim Berg, Lucas Von Bahder, Marcus Thunberg Wessel, Martin Svensson

 

 


Årets visa/singer-songwriter

Anna Ternheim – A Space For Lost Time

Annika Norlin och Jens Lekman – Correspondence

Håkan Hellström – Illusioner

Melissa Horn – Konstgjord andning

Sophie Zelmani – Sunrise

 

 

Årets alternativa pop

Amason – Galaxy I

Jenny Wilson – TRAUMA

Joel Alme – Bort bort bort

Sarah Klang – Creamy Blue

Weeping Willows – After Us

 

 

Årets elektro/dans

Avicii – TIM

Bella Boo – Once Upon A Passion

Bottenvikens Silverkyrka – Tre-noll-treenigheten

Kornél Kovács – Stockholm Marathon

Mr. Tophat – Dusk to Dawn part I, II & III

 

 

Årets folkmusik

Drömkväde ­– Drömkväde

Sara Parkman – Vesper

Sofia Karlsson with Mattias Pérez & Daniel Ek – Guitar Stories vol. III

Väsen – Rule of 3

Willemark/Knutsson/Öberg – Svenska Låtar

 

 

Årets dansband

Arvingarna – I Do

Donnez – Med stora steg

Lasse Stefanz – Night Flight

Magnus Carlsson – Från Barbados till Gamla Stan

Perikles – Den coolaste bruden i byn

 

 

Årets hårdrock/metal

Candlemass – The Door To Doom

Entombed A.D. – Bowels Of Earth

Hammerfall – Dominion

Opeth – In Cauda Venenum

The Flower Kings – Waiting For Miracles

 

 

 

 



Publicerat:
Redaktionen



NULL