Death Row-pendanger som tidigare tillhört 2Pac och Snoop Dogg under 90-talet ska säljas på auktion – och smyckena väntas kunna dra in upp emot 10 miljoner kronor.

Enligt TMZ auktioneras smyckena ut via Gotta Have Rock And Roll från den 26 oktober till den 10 november, där priset tros landa på mellan 500 000 dollar och 1 000 000 dollar styck. Båda klenoderna kommer från Death Rows forne säkerhetsansvarige, Reggie Wright Jr., och hans samling.

På auktionen hittas även andra intressanta prylar för samlare och välbärgade fans. Bland annat en personlig biljett och ett “performance envelope” från 2Pacs uppträdande på “Saturday Night Live” 1996. Utöver detta återfinns också en videoupptagning av Biggies sista framträdande i Jamaica, signerade pappersarbeten från den showen samt tidigare osedda mugshots av Pac och Biggie.

Enligt TMZ väntas mugshot-bilderna säljas för mellan 20 och 40 000 dollar styck. Videomaterialet från Biggies uppträdande i Jamaica kan leta sig upp till en 1 miljon dollar.

Se bild på Death Row-pendangerna nedan.

Foto: Gotta Have Rock And Roll

Foto: Death Row Records/Interscope/Crooks & Castles