Robin Kadirs stjärnspäckade debutalbum ”Deja Vu” från 2023 blev en stor succé. Nu är en uppföljare på gång, där producenten rör sig mot andra genrer än hiphop. Ett exempel får vi idag då han gästas av Newkid och P3 Guld-belönade ORKID på singeln “Gräset på andra sidan”. En låt som förenar pop, R&B och elektroniska sounds.
– Det här är ett steg i en ny riktning jämfört med vad jag har gjort tidigare, konstaterar Robin Kadir i ett pressmeddelande och tillägger:
– Jag är nog mer öppen nu och känner att jag framför allt vill jobba med artister som jag tycker är begåvade men som också kan förmedla en viss känsla på bra sätt. I princip kan jag lika gärna jobba med en countryartist som med en popartist.
Lyssna hur det låter nedan.
Foto: Pressbild