JAGAD – KÄNDISAR PÅ RYMMEN – premiär 4 mars
Är det möjligt att hålla sig gömd och på rymmen när så gott som alla har en kamera och sociala medier i fickan? När du dessutom är känd för alla du möter? I den nya heta storsatsningen Jagad – kändisar på rymmen som programleds av journalisten och TV-producenten Robert Aschberg ska Samir Badran och Viktor Frisk, Maria och Sara Montazami, Glenn Hysén och Hasse Brontén samt Anja Pärson och Filippa Rådin göra allt för att hålla sig undan Aschberg och hans team bestående av 12 professionella utredare. Må bästa rymlingar vinna!
Säsong 1, premiär onsdag 4 mars på Kanal 5 och HBO Max.
DTF ST. LOUIS – Den nya serien med Jason Bateman och David Harbour har premiär 2 mars
HBO Original-miniserien DTF St. Louis, skapad av Steven Conrad (Patriot), är en miniserie om tre vuxna i en kärlekstriangel som, mitt i en medelålders kris, gör val som sätter allt på spel – och som till slut leder till att en av dem dör. Rollistan består av Jason Bateman, David Harbour, Linda Cardellini, Richard Jenkins, Joy Sunday, Arlan Ruf, Peter Sarsgaard och Chris Perfetti.
Sju avsnitt som släpps veckovis.
ROOSTER – Den nya komediserien med Steve Carell har premiär 9 mars
Rooster, den nya HBO Original-komediserien, utspelar sig på ett college och handlar om en författares (Steve Carell) komplicerade relation med hans dotter (Charly Clive). Förutom Carell och Clive ser vi även Danielle Deadwyler, Phil Dunster, John C. McGinley och Lauren Tsai. Rooster är skapad av co-showrunners och exekutiva producenter Bill Lawerence och Matt Tarses, Carell är också exekutiv producent.
Tio avsnitt som släpps veckovis.
PRIVILÈGES – Den franska HBO‑originalserien har premiär 27 mars
På det parisiska lyxhotellet Citadel får den tidigare fängelsekunden Adèle (Manon Bresch) jobb som piccolo tack vare ett återintegrationsprogram som drivs av hotellets mäktiga och korrumperade direktör, Édouard Galzain (Melvil Poupaud). När Adèle börjar förstå hur hotellet egentligen fungerar inser hon snart att hennes frihet och framtid är djupt sammanlänkade med de maktstrider som pågår bakom kulisserna. Ambitiös personal, förmögna gäster och externa nätverk kolliderar i en tyst kamp om dominans, vilket förvandlar hotellet till en scen för manipulation och förräderi.
Sakta men säkert stiger Adèle i rang och etablerar sig som en oförutsägbar och oumbärlig kraft. Privilèges, en psykologisk thrillerserie skapad av Marie Monge och Vladimir de Fontenay, valdes ut till den officiella tävlan på Series Mania i kategorin franska serier.
Sex avsnitt, ett nytt avsnitt släpps varje vecka.
FÅNGAT PÅ POLISENS KAMERA – premiär 30 mars
Publikfavoriten Fångat på polisens Kamera fortsätter med en tredje rafflande säsong. Måndag till torsdag följer vi våra svenska hjältar och poliser när de jobbar och kämpar för ett tryggare och säkrare Sverige. Genom polisens egna kameror får vi en unik inblick i den svenska poliskårens vardag där de dagligen tvingas bemöta både hot och våld samtidigt som deras uppgift är att säkra och göra vardagen trygg för de svenska medborgarna.
Säsong 3, premiär i vår på Kanal 5 och HBO Max
Fler titlar hos HBO i mars:
3 mars
Krimvakta, säsong 1
90 Day: The Single Life, säsong 5
6 mars
Women’s Hell (aka. Peklo Kobiet), säsong 1
10 mars
The Last Woodsmen, säsong 2
13 mars
Mira Life After Divorce, säsong 1
19 mars
Colosio: Political Assassination , säsong 1
30 mars
The Curious Case of…, säsong 2
