5f2d30fa05d9010e180815f2
AKI, Fridlyst, ADL, Niki Awandee m.fl. gästar MC Habits “Spola TibaXxX RemiXxX”


 

 

I januari släppte Stockholm-rapparen och producenten MC Habit nya singeln “Spola tibaxxx”, vilket blev hans första release på fem år. EP:n “Fuck Habit” kom 2015 och under 2020 ska MC Habit vara redo med debutalbumet “Mästaren av Ceremonin”. I ett pressmeddelande säger han om låten:

 

– “Spola Tibaxxx” är en “gör om gör rätt”-känga/dänga till svensk hiphop. Ett alternativ till autotune-eran där artister helt tappat känslan för humor och originalitet. En rolig, svängig hiphoptrack där vassa rader skjuter vilt åt alla håll. Jag river upp det tunga i den gamla skolan och det råa i den nya skolan.

 

 

Nu bjuder Habit på “Spola TibaXxX RemiXxX” där en lång rad spännande gäster återfinns:

 

Eye N´I
Niki Awandee
ADL
Dirty Jens
Nebay Meles
AKI
Chapee
Rapper Ted
Broder John
Double H
Samboii
Stuffe aka Rah Balder
Dim Out
Sandra Bang
Fridlyst
Terry Bible
Finess 

 

Habit uppmanar också rappare att spela in sin egen karantän-rap över instrumentalen och att skicka in 8 vassa bars via Instagram.

 

 

 


Visa det här inlägget på Instagram

MC Habit – Spola TibaXxX RemiXxX Instrumental link: https://soundcloud.com/mchabit Använd Instrumentalen och filma din egen karantänrap (8 bars) skicka klipp till någon av dessa: Use the Instrumental and film you own quarantinerap (8bars) send clip to one of these: https://www.instagram.com/mchabitofficial/ info@atthelab.se Klipp postas upp på MCHabitofficial Instagram i löpande takt Ta hand om varandra. Spola TibaXxX RemiXxX – MC Habit feat. Eye N´I Niki Awandee @nikiawandee ADL Dirty Jens @dirtyjens128 Nebay Meles @nebaymeles AKI @akivonlabyrint Chapee @chapeemusic Rapper Ted @rapperted Broder John @broderjohn Double H @doublehsthlm Samboii @sambooii Stuffe aka Rah Balder Dim Out @dimout Sandra Bang @bangsandrabang Fridlyst @fridlyst_ Terry Bible @terrybible Finess @finessiklass Original track from MCHabit’s debut album “Mästaren av Ceremonin” comin out 2020! Spola TibaXxX RemiXxX available soon on Spotify Apple Music Tidal and many more. Editing @maceofrost FOLLOW MC Habit: https://www.instagram.com/mchabitofficial/ https://soundcloud.com/mchabit https://www.instagram.com/atthelabmusic/?hl=sv https://www.facebook.com/atthelab/ https://open.spotify.com/artist/5LWsLxzlZNRPa58IdwSG0P Contact: Info@atthelab.se All rights reserved At The lab Sweden www.atthelab.se

Ett inlägg delat av MCHABIT since now (@mchabitofficial)



Publicerat:
Redaktionen



NULL