Här är de nominerade artisterna till Grammy Awards 2021


 

 

På tisdagskvällen presenteras de nominerade artisterna till den 63:e upplagan av Grammy Awards, som går av stapeln 31:a januari 2021, på Staples Center i Los Angeles. Se samtliga nominerade nedan!

 

 

Best New Artist

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Megan Thee Stallion

 

Record of The Year

Black Parade — Beyoncé
Colors — Black Pumas
Rockstar — DaBaby f. Roddy Ricch
Say So — Doja Cat
Everything I Wanted — Billie Eilish
Don’t Start Now”— Dua Lipa
Circles — Post Malone
Savage — Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé

 

Album of the Year

Chilombo — Jhené Aiko
Black Pumas (Deluxe Edition) — Black Pumas
Everyday Life — Coldplay
Djesse Vol. 3 — Jacob Collier
Women In Music Pt. III — Haim
Future Nostalgia — Dua Lipa
Hollywood’s Bleeding — Post Malone
Folklore — Taylor Swift

 

Song of the Year

Black Parade — Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)
The Box — Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)
Cardigan — Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)
Circles — Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh, songwriters (Post Malone)
Don’t Start Now — Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren, songwriters (Dua Lipa)
I Can’t Breathe — Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)
If The World Was Ending — Julia Michaels & JP Saxe, songwriters (JP Saxe Featuring Julia Michaels)

 

Producer of the Year, Non-Classical

Jack Antonoff

Dan Auerbach

Dave Cobb

Flying Lotus

Andrew Watt

 

Best Music Video

Brown Skin Girl — Beyoncé — Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, Video Directors; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, Video Producers

Life Is Good — Future Featuring Drake — Julien Christian Lutz, Video Director; Harv Glazer, Video Producer

Lockdown — Anderson .Paak — Dave Meyers, Video Director; Nathan Scherrer, Video Producer

Adore You — Harry Styles — Dave Meyers, Video Director; Nathan Scherrer, Video Producer

Goliath — Woodkid — Yoann Lemoine, video director

 

Best Music Film

Beastie Boys Story — Beastie Boys — Spike Jonze, video director; Amanda Adelson, Jason Baum & Spike Jonze, video producers

Black Is King — Beyoncé

We Are Freestyle Love Supreme — Freestyle Love Supreme — Andrew Fried, Video Director; Andrew Fried, Jill Furman, Thomas Kail, Lin-Manuel Miranda, Sarina Roma, Jenny Steingart & Jon Steingart, video producers

Linda Ronstadt: The Sound Of My Voice — Linda Ronstadt — Rob Epstein & Jeffrey Friedman, video directors; Michele Farinola & James Keach, video producers

That Little Ol’ Band From Texas — ZZ Top — Sam Dunn, video director; Scot McFadyen, video producer

 

Best R&B Performance

Lightning & Thunder — Jhené Aiko Featuring John Legend

Black Parade — Beyoncé

All I Need — Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $Ign

Goat Head — Brittany Howard

See Me — Emily King

 

Best Traditional R&B Performance

Sit On Down — The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor

Wonder What She Thinks of Me — Chloe X Halle

Let Me Go — Mykal Kilgore

Anything for You — Ledisi

Distance” — Yebba

 

Best R&B Song

Better Than I Imagine — Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, songwriters (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)

Black Parade — Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)

Collide — Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi, songwriters (Tiana Major9 & Earthgang)

Do It — Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende, songwriters (Chloe X Halle)

Slow Down — Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson, songwriters (Skip Marley & H.E.R.)

 

Best Progressive R&B Album

Chilombo — Jhené Aiko

Ungodly Hour — Chloe X Halle

Free Nationals — Free Nationals

F*** Yo Feelings — Robert Glasper

It Is What It Is — Thundercat

 

Best R&B Album

Happy 2 Be Here — Ant Clemons

Take Time — Giveon

To Feel Love/D — Luke James

Bigger Love — John Legend

All Rise — Gregory Porter

 

Best Rap Performance

Deep Reverence — Big Sean f. Nipsey Hussle

Bop — Dababy

What’s Poppin — Jack Harlow

The Bigger Picture — Lil Baby

Savage — Megan Thee Stallion f. Beyoncé

Dior — Pop Smoke

 

Best Melodic Rap Performance

Rockstar — DaBaby Featuring Roddy Ricch

Laugh Now, Cry Later — Drake f. Lil Durk

Lockdown — Anderson .Paak

The Box — Roddy Ricch

Highest in the Room” — Travis Scott

 

Best Rap Song

The Bigger Picture — Dominique Jones, Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams, Songwriters (Lil Baby)

The Box — Samuel Gloade & Rodrick Moore, Songwriters (Roddy Ricch)

Laugh Now, Cry Later — Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron Latour & Ryan Martinez, Songwriters (Drake f. Lil Durk)

Rockstar — Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro Iv & Rodrick Moore, Songwriters (DaBaby Featuring Roddy Ricch)

Savage — Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, songwriters (Megan Thee Stallion f. Beyoncé)

 

Best Rap Album

Black Habits — D Smoke

Alfredo — Freddie Gibbs & The Alchemist

A Written Testimony — Jay Electronica

King’s Disease — Nas

The Allegory — Royce Da 5’9

 

Best Pop Solo Performance

Yummy — Justin Bieber

Say So — Doja Cat

Everything I Wanted” — Billie Eilish

Don’t Start Now — Dua Lipa

Watermelon Sugar — Harry Styles

Cardigan — Taylor Swift

 

Best Pop Duo/Group Performance

Un Dia (One Day)” — J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy

Intentions — Justin Bieber f. Quavo

Dynamite — BTS

Rain on Me” — Lady Gaga With Ariana Grande

Exile — Taylor Swift f. Bon Iver

 

Best Reggae Album

Upside Down 2020 — Buju Banton

Higher Place — Skip Marley

It All Comes Back to Love — Maxi Priest

Got to Be Tough — Toots & the Maytals

One World — The Wailers

 

Best Global Music Album

Fu Chronicles — Antibalas

Twice As Tall — Burna Boy

Agora — Bebel Gilberto

Love Letters — Anoushka Shankar

Amadjar — Tinariwen

 

 

 

 



Publicerat:
Redaktionen



NULL