Årets främsta insatser inom TV prisades i helgen – se vinnarna på Kristallengalan 2021


Alexander Abdallah vann pris för roll Netflix-serien “Snabba Cash”.

 

 

Under fredagskvällen gick Kristallengalan 2021 av stapeln på Cirkus i Stockholm. I ett tjugotal kategorier prisades bland annat dokumentären om Greta Thunberg, SVT-serien “Den Tunna Blå Linjen” samt Netflix-serien “Snabba Cash”. I kategorin “Årets Tv-drama” var konkurrensen knivskarp och polisserien på SVT drog det längsta strået. I stället prisades “Snabba Cash” då Alexander Abdallah tog hem priset för bästa manliga skådespelare i en Tv-produktion.

 

 

 

VINNARE OCH NOMINERADE PÅ KRISTALLEN 2021:

 

 

Årets dokumentärprogram
”Catwalk”, Viaplay
VINNARE: ”Greta”, SVT
”Gängkrigens tid”, TV4
Kalla fakta dokumentär: ”Decennium, i Assanges skugga”, TV4
”Pandemin inifrån”, Expressen TV

 

 

Årets granskning
”200 sekunder/Rasismen på H&M”, Aftonbladet/Viafree
”Dokument inifrån: Vaccinkrigarna”, SVT
VINNARE: ”Estonia – Fyndet som ändrade allt”, DiscoveryPlus/Kanal 5
”Kalla fakta – Belarus-affären”, TV4
”Kalla fakta – Kollegornas hämnd”, TV4

 

 

Årets humorprogram
”Alla utom vi”, DiscoveryPlus/Kanal 5
”Dips”, SVT
”Kärlek & anarki”, Netflix
VINNARE: ”Premiärdatum oklart”, SVT
”Sjölyckan”, TV4/C More

 

 

Årets kvinnliga skådespelare i en tv-produktion
VINNARE: Amy Deasismont i ”Thunder in my heart”, Viaplay
Evin Ahmad i ”Snabba cash”, Netflix
Gizem Erdogan i ”Tunna blå linjen”, SVT
Lotta Tejle i ”Sommaren -85”, SVT
Miriam Ingrid i ”Björnstad”, HBO Nordic

 

 

Årets tv-drama
”Björnstad”, HBO Nordic
”Jakten på en mördare”, SVT
”Snabba cash”, Netflix
”Thunder in my heart”, Viaplay
VINNARE: ”Tunna blå linjen”, SVT

 

 

Årets barnprogram
Bert”, C More
VINNARE: ”Djuren på Djuris”, UR
”Julkalendern: Mirakel”, SVT
”Kokobäng”, SVT
”Wild kids”, C More

 

 

Årets dokusåpa
VINNARE: ”Elitstyrkans hemligheter” – Sverige, TV4
”Ensam i vildmarken”, Discovery+/Kanal5
”Hide and seek”, Discovery+
”Mästarnas mästare”, SVT
”Robinson”, TV4

 

 

Årets faktaprogram
Afrika – i virusets spår”, TV4
”Din hjärna”, SVT
”En våldsam kärlek”, SVT
VINNARE: ”Fyraåringarna på äldreboendet”, TV4
”Leva utan att dö – Pandemin med diabetes”, Viaplay

 

 

Årets livsstilsprogram
Grand Designs Sverige”, TV4
”Hjälp, vi har köpt en bondgård!”, SVT
”Husdrömmar”, SVT
”Seniorsurfarna”, UR
VINNARE: ”Tareq Taylors matresa”, SVT

 

 

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion
Aleksej Manvelov i ”Top dog”, TV4/C More
VINNARE: Alexander Abdallah i ”Snabba cash”, Netflix
Oscar Töringe i ”Tunna blå linjen”, SVT
Per Lasson i ”Tunna blå linjen”, SVT
Ulf Stenberg i ”Björnstad”, HBO Nordic

 

 

Årets nyheter- och aktualitetsprogram
30 minuter”,  SVT
VINNARE: ”Efter fem”, TV4
”Efterlyst”, TV3/Viaplay
”USA-valet”, TV4
”Utrikesbyrån”, SVT

 

 

Årets nyskapande/förnyare
Idol 2020”, TV4
”ORCA”, Viaplay
VINNARE: Tydligare tal, SVT
”Tänk till”, UR
Videoväggen i Allsången och Musikhjälpen, SVT

 

 

Årets realityprogram
Benjamins”, TV4
”Lerins Sommarö”, SVT
”Svenska Truckers”, Viaplay
VINNARE: ”Älskar, älskar inte”, Discovery+/Kanal 5
”Över Atlanten”, Discovery+/Kanal 5

 

 

Årets sportproduktion
Handbolls-VM, TV6/Viaplay
SHL Hockeylördag, TV4/C More
The Masters, C More
UEFA Nations League, TV4/C More
VINNARE: Vinterstudion med VM-vintern, SVT

 

 

Årets underhållningsprogram
Alla mot alla”, Discovery+/Kanal 5
”Bäst i test”, SVT
”Let’s dance”, TV4
VINNARE: ”Masked Singer Sverige”, TV4
”Så mycket bättre”, TV4

 

 

Årets program
Årets bästa program i alla kategorier. Utses av vinnarjuryn och delas ut sist på galan.
VINNARE: ”Tunna blå linjen”, SVT

 

 

Årets hederspris
Malou von Sivers

 

 

VINNARE I TITTAROMRÖSTNING:

 

Årets tv-personlighet
VINNARE: Tareq Taylor i ”Tareq Taylors matresa”, SVT
Emma Örtlund i ”Catwalk”, Viaplay
Filip Dikmen i ”Big brother”, TV4
Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso i ”Wahlgrens värld”, DiscoveryPlus/Kanal 5

 

Tittarnas favoritprogram
Bäst i test”, SVT
”Masked Singer Sverige”, TV4
VINNARE: ”Spökjakt”, Discovery+
”Älska mig”, Viaplay

 

Årets kvinnliga programledare
VINNARE: Carina Bergfeldt, SVT
Jonna Lundell, Discovery+
Suzanne Sjögren, Viaplay/TV6
Tilde de Paula Eby, TV4

 

Årets manliga programledare
VINNARE: David Sundin, SVT
David Hellenius, TV4
Joakim Lundell, Discovery+
Peter Jihde, Viaplay/TV3

 

 

 



Publicerat:
Redaktionen



NULL