Se alla nominerade till Oscarsgalan 2016!


 

 

Efter att Golden Globes delades ut den gångna helgen så presenterar “The Oscars” idag samtliga nominerade till den prestigefyllda galan som hålls på Dolby Theatre i Los Angeles den 28:e februari.

 

 

För svensk del kan vi glädja oss åt att Alicia Vikander har nominerats till “Bästa kvinnliga biroll” för sin del i filmen “The Danish Girl”.

 

“The Big Short”, “The Revenant” och “The Martian” har fått ett flertal nomineringar samt skådespelare såsom Michael Fassbender, Matt Damon, Jennifer Lawrence och Brie Larson kan plocka hem ett flertal statyetter.

 

Även den hyllade biografiska filmen om N.W.A., “Straight Outta Compton” har fått en nominering för “Best Original Screenplay”.

 

 

En stor snackis på förhand har idag blivit Leonardo DiCaprios nominering i “Best Actor” – kommer han äntligen att prisas med en Oscarsstatyett?

 

 

 

Oscarsgalan visas i Aftonbladet TV.

 

Oscarsgalan 28-29 februari – i Aftonbladet TV

21.00 Uppsnack med gäster och filmsnack

01.00 Röda mattan

02.30 Galan startar

 

 

oscars-2016-LS

 

 

 

Best Picture

The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant Room Spotlight

 

 

Best Director

Alejandro González Iñárritu, The Revenant
Tom McCarthy, Spotlight
Adam McKay, The Big Short
George Miller, Mad Max: Fury Road
Ridley Scott, The Martian
Lenny Abramson, Room

 

 

Best Actor

Bryan Cranston, Trumbo
Leonardo DiCaprio, The Revenant
Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, The Danish Girl
Matt Damon, The Martian

 

 

Best Actress

Cate Blanchett, Carol
Brie Larson, Room
Jennifer Lawrence, Joy
Charlotte Rampling, 45 Years
Saoirse Ronan, Brooklyn

 

 

Best Supporting Actor

Christian Bale, The Big Short
Tom Hardy, The Revenant
Mark Rylance, Bridge of Spies
Sylvester Stallone, Creed
Mark Ruffalo, Spotlight

 

 

Best Supporting Actress

Rooney Mara, Carol
Rachel McAdams, Spotlight
Alicia Vikander, The Danish Girl
Kate Winslet, Steve Jobs
Jennifer Jason Leigh, The Hateful Eight

 

 

Best Original Screenplay

Tom McCarthy and Josh Singer, Spotlight
Matt Charman, Joel & Ethan Coen, Bridge of Spies
Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley, Ronnie del Carmin Inside Out
Alex Garland, Ex Machina
Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus, Andrea Berloff, Straight Outta Compton

 

 

Best Adapted Screenplay

Drew Goddard, The Martian
Nick Hornby, Brooklyn
Adam McKay and Charles Randolph, The Big Short
Phyllis Nagy, Carol
Emma Donoghue, Room

 

 

Best Animated Feature

Inside Out
Anomalisa
Boy and the World
Shaun of the Sheep
When Marnie Was There

 

 

Best Foreign Language Film

Son of Saul (Hungary)
Mustang (France)
A War (Denmark)
Embrace the Serpent (Colombia)
Theeb (Jordan)

 

 

Best Documentary Feature

Amy
Cartel Land
The Look of Silence
What Happened, Miss Simone?
Winter on Fire: Ukraine’s Fight for Freedom

 

 

Best Documentary Short Subject

Body Team 12,
Chau,
Claude Lanzaman,
A Girl in the River,
Last Day of Freedom

 

 

Best Live Action Short Film

Basil Khalil and Eric Dupont, Ave Maria (Incognito Films)
Henry Hughes, Day One (American Film Institute)
Jamie Donoughue, Shok (Eagle Eye Films)
Benjamin Cleary, Stutterer (Bare Golly Films)
Everything Will Be Okay

 

 

Best Animated Short Film

Gabriel Osori and Pato Escala, Bear Story (Historia De Un Oso) (Punkrobot Animation Studio)
Cordell Barker, If I Was God… (National Film Board of Canada)
Seth Boyden, An Object at Rest (California Institute of the Arts)
Sanjay Patel and Nicole Grindle, Sanjay’s Super Team (Pixar Animation Studios)

 

 

Best Original Score

The Hateful Eight
Carol
Sicario
Star Wars: The Force Awakens
Bridge of Spies

 

 

Best Original Song

Sam Smith – “Writing’s on the Wall”
The Weeknd – “Earned It”
Lady Gaga and Diane Warren – “Til It Happens to You”
David Lang – “Simple Sound #3”
J. Ralph & Antony – “Manta Ray”

 

 

Best Sound Editing

Mad Mad: Fury Road
Sicario
Star Wars: The Force Awakens
The Martian
The Revenant

 

 

Best Sound Mixing

Benjamin A. Burtt, Andy Nelson, Gary Rydstrom, Star Wars: The Force Awakens
Ben Osmo, Chris Jenkins, Gregg Rudloff, Mad Max: Fury Road
Mac Ruth, Paul Massey, Mark Taylor, The Martian
Chris Duesterdiek, Frank A. Montaño, Jon Taylor, Randy Thom, The Revenant
Drew Kunin, Andy Nelson, Gary Rydstrom, Bridge of Spies

 

 

Best Production Design

 

Bridge of Spies
The Danish Girl
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant

 

 

Best Cinematography

Emmanuel Lubezki, The Revenant
Edward Lachman, Carol
Robert Richardson, The Hateful Eight
Roger Deakins, Sicario
John Seale, Mad Max: Fury Road

 

 

Best Makeup and Hairstyling

Mad Max: Fury Road
The Revenant
The 100-Year-Old Man Who Climbed out the Window and Disappeared

 

 

Best Costume Design

Sandy Powell, Carol
Sandy Powell, Cinderella
Paco Delgado, The Danish Girl
Jenny Beavan, Mad Max: Fury Road
The Revenant

 

 

Best Film Editing

Hank Corwin, The Big Short
Jason Ballantine and Margaret Sixel, Mad Max: Fury Road
Stephen Mirrione, The Revenant
Tom McArdle, Spotlight
Maryann Brandon, Mary Jo Markey, Star Wars: The Force Awakens

 

 

Best Visual Effects

Ex Machina
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens

 

 



Publicerat:
Redaktionen



NULL