get-out-2018-s
“Get Out”-regissören Jordan Peele första svarta att vinna en Oscar för bästa manus


 

 

Under söndagskvällen gick Oscarsgalan 2018 av stapeln och det blev en historisk kväll för “Get Out”-regissören Jordan Peele. I och med att filmen vann i kategorin Bästa manus blev han nämligen första svarta personen att vinna just den kategorin. Debutanten har redan firat stora framgångar med sin första långfilm som utöver att vara nominerad i fyra kategorier på Oscars även blev förra årets mest lönsamma film genom att dra in över $250 miljoner på en $4,5 miljoners budget.

 

 

Common och Andra Day uppträdde även på galan med nominerade låten “Stand Up For Something”, till filmen “Marshall” där vi ser Chadwick Boseman i huvudrollen. Kvällens stora vinnare blev Guillermo del Toros “Shape Of Water”. Svenske Ruben Östlund gick lottlös från galan efter nominering till “Bästa Utländska Film” med “The Square”. Basketstjärnan Kobe Bryant prisades även med Oscar för kortfilmen “Dear Basketball…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Se listan över samtliga vinnare och nominerade på Oscarsgalan 2018:

 

Best Picture
Call Me by Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
Get Out
Lady Bird
Phantom Thread
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

 

Best Actor
Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
Daniel Kaluuya, Get Out
Gary Oldman, Darkest Hour
Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

 

 

Best Actress
Sally Hawkins, The Shape of Water
Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie, I, Tonya
Saoirse Ronan, Lady Bird
Meryl Streep, The Post

 

 

Best Supporting Actor
Willem Dafoe, The Florida Project
Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Richard Jenkins, The Shape of Water
Christopher Plummer, All the Money in the World
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

 

Best Supporting Actress
Mary J. Blige, Mudbound
Allison Janney, I, Tonya
Lesley Manville, Phantom Thread
Laurie Metcalf, Lady Bird
Octavia Spencer, The Shape of Water

 

 

Best Director
Christopher Nolan, Dunkirk
Jordan Peele, Get Out
Greta Gerwig, Lady Bird
Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
Guillermo del Toro, The Shape of Water

 

 

Best Original Screenplay
The Big Sick
Get Out
Lady Bird
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Foreign Language Film
A Fantastic Woman
The Insult
Loveless
On Body and Soul
The Square

 

 

Best Original Song
“Mighty River” from Mudbound, Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
“Mystery of Love” from Call Me by Your Name, Sufjan Stevens
“Remember Me” from Coco, Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
“Stand Up for Something” from Marshall, Diane Warren and Lonnie R. Lynn
“This Is Me” from The Greatest Showman, Benj Pasek and Justin Paul

 

 

Best Animated Feature
The Boss Baby
The Breadwinner
Coco
Ferdinand
Loving Vincent

 

 

Best Adapted Screenplay
Call Me by Your Name, James Ivory

The Disaster Artist, Scott Neustadter and Michael H. Weber
Logan, Scott Frank, James Mangold and Michael Green
Molly’s Game, Aaron Sorkin
Mudbound, Virgil Williams and Dee Rees

 

 

Best Documentary Short
Edith+Eddie
Heaven Is a Traffic Jam on the 405
Heroin(e)
Knife Skills
Traffic Stop

 

 

Best Documentary Feature
Abacus: Small Enough to Jail
Faces Places
Icarus
Last Men in Aleppo
Strong Island

 

 

Best Makeup and Hairstyling
Darkest Hour
Victoria & Abdul
Wonder

 

 

Best Film Editing
Baby Driver
Dunkirk
I, Tonya
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

 

Best Visual Effects
Blade Runner 2049
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Kong: Skull Island
Star Wars: The Last Jedi
War for the Planet of the Apes

 

 

Best Original Score

Dunkirk
Phantom Thread
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

 

 

Best Live Action Short Film
DeKalb Elementary
The Eleven O’Clock
My Nephew Emmett
The Silent Child
Watu Wote/All of Us

 

 

Best Animated Short Film
Dear Basketball
Garden Party
Lou
Negative Space
Revolting Rhymes

 

 

Best Sound Mixing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

 

 

Best Sound Editing
Baby Driver
Blade Runner 2049
Dunkirk
The Shape of Water
Star Wars: The Last Jedi

 

 

Best Costume Design
Beauty and the Beast
Darkest Hour
Phantom Thread
The Shape of Water
Victoria & Abdul

 

 

Best Cinematography
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
Mudbound
The Shape of Water

 

 

Best Production Design
Beauty and the Beast
Blade Runner 2049
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water



Publicerat:
Redaktionen

Relaterat
Det finns inga relaterade artiklar


NULL